تبلیغات
ایزی سفر | EzSafar - موزه ها جدی تر از قبل برای افراد کم توان مناسب سازی می شوند

کاربر عزیز،
به وبسایت ایزی سفر | EzSafar خوش آمدید

موزه ها جدی تر از قبل برای افراد کم توان مناسب سازی می شوند

زهرا احمدی پور معاون رییس جمهور
متاسفانه هنوز هم شاهدیم که خیلی از اماکن کشورمان برای افراد کم توان مناسب نیست. در روز جهانی موزه، معاون رییس جمهور خبری خوبی برای افراد کم توان داشت. معاون رئیس‌جمهوری گفت: «به‌زودی از سامانه اماکن مناسب‌سازی‌شده برای معلولانی که قصد سفر و استفاده از تأسیسات گردشگری را دارند رونمایی می‌شود.»

زهرا احمدی‌پور معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری،  در مراسم گرامیداشت روز موزه و معلولیت که در مجموعه فرهنگی‌تاریخی کاخ گلستان برگزار شد، با اعلام این خبر افزود: «ابتدا از تک‌تک شما برای اینکه امکان استفاده راحت از اماکن تاریخی و مکان‌های گردشگری را ندارید عذرخواهی می‌کنم؛ این ایراد بزرگی است که متأسفانه تاکنون نیز در اولویت اصلی برنامه‌ریزی‌های ما نبوده است.»

احمدی‌پور گفت: «کشوری که تجربه جنگ را دارد و پیش‌بینی بیماری‌های جسمی‌حرکتی را دارد باید در این خصوص برنامه‌ریزی کند که متأسفانه تاکنون این برنامه‌ریزی به‌صورت جدی انجام نشده است و این یک نقطه تاریک در فعالیت‌های ما‌ست که نتوانسته‌ایم این محدودیت‌ها را رفع کنیم.»

استفاده از تجربیات کشورهای مختلف در مناسب‌سازی اماکن برای معلولان
معاون رئیس‌جمهوری افزود: «البته باید درنظر داشت که این محدودیت‌ها فقط در ایران وجود ندارد، بلکه در بسیاری از کشورهای دنیا با این محدویت‌ها روبه‌رو هستند، اما ما باید از تجربه کشورهای مختلف دنیا در این خصوص استفاده کنیم.»

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ادامه داد: «چندی پیش با خانمی آشنا شدم که تور گردشگری ویژه معلولان جسمی‌حرکتی تشکیل داده بود. این کار او بسیار ارزشمند است، چراکه یکی از دغدغه‌های مهم خانواده‌های دارای عضو معلول همین است که به‌خاطر محدویت‌هایی که برای معلولان وجود دارد نمی‌توانند از فرصت‌های سفر و گردشگری به‌خوبی استفاده کنند.»

او افزود: «استفاده از فرصت‌های گردشگری یک حق برابر اجتماعی است که معلولان هم باید بتوانند از این امکان استفاده کنند، اما در همین کاخ گلستان که اثر ثبت‌جهانی است این امکان وجود ندارد؛ برای همین این مکان به‌عنوان یک مجموعه تاریخی پایلوت برای مناسب‌سازی معلولان انتخاب شده است.»

مناسب‌سازی اماکن گردشگری و تاریخی، اولویت سال 2017
احمدی‌پور اضافه کرد: «با توجه به شعار سازمان جهانی جهان‌گردی در سال 2017، یعنی ”گردشگری برای همه“ و تأکید این سازمان برای توجه به گردشگری معلولان مناسب‌سازی اماکن فرهنگی‌تاریخی و گردشگری برای معلولان در دستورکار ما قرار گرفته است.»
معاون رئیس‌جمهوری افزود: «در همین‌باره، به‌زودی از سامانه‌ای با هدف معرفی اماکن مناسب‌سازی‌شده برای معلولان  ــ اعم از هتل‌ها، رستوران‌ها و اماکن فرهنگی‌تاریخی ــ  رونمایی می‌شود.»

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در ادامه گفت: «من این بدهکاری را به شما احساس می‌کنم و اعتقاد دارم که این تکلیف بزرگی است و همه باید از فرصت سفر و گردشگری و استفاده از زیرساخت‌های گردشگری بهره‌مند شوند.»

او در ادامه صحبت‌های خود گفت: «در موزه‌های جدیدی که ساخته می‌شود، برای تردد و حضور معلولان مناسب‌سازی‌هایی صورت گرفته و برخی از اماکن تاریخی که از گذشته وجود داشته نیز به‌صورت پایلوت مناسب‌سازی شده‌اند.»

احمدی‌پور اضافه کرد: «امیدوارم در ایران و در دنیا هیچ‌کس به‌خاطر محدویت‌های جسمی‌اش از حق سفر کردن و گردشگری و بهره بردن از اماکن فرهنگی‌تاریخی و جاذبه‌های گردشگری محروم نشود.»

در این مراسم از تعدادی از فعالان گردشگری معلولان، با حضور رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، تقدیر به‌عمل آمد.

در پایان این مراسم، از نرم‌افزار «سامانه معرفی اماکن گردشگری و موزه‌ها و اماکن فرهنگی‌تاریخی مناسب‌سازی‌شده برای معلولان» رونمایی و یک قابلیت‌های سرویس جدید در حمل‌ونقل به‌نام «تاکسی سپاس» (تاکسی ویژه معلولان) نیز معرفی شد.
مناسب سازی برای افراد کم توان
برخی از خدماتی که بعضا برای مناسب سازی برای معلولان در شهر های مختلف میبینیم بدین شرح است:
مناسب سازی محیط شهری و مسکونی معلولان و سالمندان 


مناسب‌سازی 

یعنی ایجاد محیط های بدون مانع و یا تسهیل دسترسی برای همه. این یکی از راهکارهای ارتقاء کیفیت زندگی برای کلیه افراد جامعه به‌ویژه افراد دارای معلولیت است. 


همه آحاد جامعه باید قادر باشند آزادانه و بدون خطر در محیط پیرامون خود اعم از ساختمان‌ ها و اماکن عمومی و معابر شهری تردد کنند و از کلیه حقوق اجتماعی خود برخوردار شوند. 


قانون جامع حمایت از حقوق معلولان 

ماده 2: کلیه وزارتخانه‌ها، مؤسسات و سازمانها و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی موظف‌اند در طراحی، تولید و احداث ساختمان‌ها و اماکن عمومی و معابر و وسایل خدماتی به نحوی عمل نمایند که امکان دسترسی و بهره‌مند از آنها برای معلولان همچون افراد عادی فراهم شود. 


موضوعات مناسب‌سازی در داخل ساختمانها و اماکن عمومی 

1. آسانسور 

2. بالابر 

3. سطح شیبدار 

4. سرویس بهداشتی 

5. بازشوها 

6. ورودی 

7. مسیر نابینایان 

8. تلفن عمومی 

9. خودپردازها 


موضوعات مناسب سازی در سطح معابر شهری 

1. معابر و پیاده‌روها 

2. تقاطع‌ها 

3. پل‌های ارتباطی 

4. عوامل محدود کننده و موانع در پیادرو (ازقبیل تیرچراغ برق، کنتور گاز و ...) 

5. هم‌سطح سازی سواره‌رو و پیاده‌رو 

6. استانداردهای مسیر نابینایان در مسیر تقاطع‌ها 

7. نوع کف‌پوش و فاصله بین آنها در معابر 

8. نوع زیر ساخت‌ها 


آسانسور: 

• آسانسور‌های قابل دسترسی بایستی در یک مسیر قابل دسترس قرار داشته و با قانون ایمنی برای آسانسور‌ها و پلکان برقی مطابقت داشته باشد. 

• حداقل ابعاد آسانسور 140×110 سانتی‌متر است. 

• عملکرد آن باید اتوماتیک باشد. هر دستگاه آسانسور باید به دستگاه هم‌سطح‌کننده مجهز باشد که به‌طور اتوماتیک آسانسور را به طرف پاگرد پله‌ها نگه دارد. 

• دکمه‌ها در ارتفاع 1 متری از کف راهرو قرار گیرند و دارای علائم چشمی برای ثبت و نشان دادن زمان احضار و زمان پاسخ باشند و مجهز به برجسته نگار باشند. 

• علائم دیداری و گفتاری و شنیداری بالای ورودی هر آسانسور نصب شود. 

• کلیه ورودی‌های آسانسور باید مجهز به تابلو مشخصات طبقه به‌طور برجسته یا بریل بوده و در طرفین ورودی نصب شده و از کف 150 سانتی متر فاصله داشته باشد. 

• درهای آسانسور به‌طور اتوماتیک باز و بسته شوند و باید دارای تجهیزات ایمنی باشند به طوری‌که اگر شیء یا فردی بین در قرار گیرد سنسورها به‌طور اتوماتیک در را متوقف و مجدداً باز کنند و سنسورها نیز حداقل 20 ثانیه فعال باشند 

• حداقل زمان بازماندن کامل درهای آسانسور در پاسخ به احضار بایستی 3 ثانیه باشد. 

• سطوح کف آسانسور و سکوی ورودی باید محکم، سفت و ضد لغزش باشند. 

• کلیه دکمه‌های کنترل برای دسترسی معلولان با ویلچر نباید بیش از 120 سانتی‌متر بالاتر از کف باشند. 


بالابرها : 

با قانون ایمنی آسانسورها و پله‌های برقی مطابقت داشته باشند. حداقل لرزش را داشته باشند. 


افراد ویلچری باید بتوانند به‌صورت مستقل از آن استفاده کنند و امکانات لازم برای ورود و خروج افراد ویلچری را دارا باشند. 


دارای حفاظ اطراف اتاقک و ابعاد آن 110×110 سانتی‌متر باشند. کلیه متعلقات(موتور – سیم بوکسل و ...) با روکش‌های فلزی پوشانده شود و از ایمنی لازم برخوردار باشد. 


سرویس بهداشتی: 

- اتاق سرویس های بهداشتی مطابق استانداردهای مناسب‌سازی باشد. 


- حداقل فضا 170×150 با فضای گردش به شعاع 75 سانتی متر و تجهیزات و لوازم ثابت قابل دسترس باید در مسیرهای مناسب و با ارتفاع مناسب قرار گیرد. سرویس‌ها در محل تردد معلولان قرار گیرد. 


- درگاه‌ها فاقد آستانه یا آستانه با حداکثر 2 سانتی متر باشد 

- باز شدن سرویسها به سمت خارج و با رعایت استانداردهای لازم باشد 

- نصب دستگیره‌های کمکی در اطراف توالت به ارتفاع 70 سانتی‌متر از کف و 20سانتی متر جلوتر از لبه جلویی توالت است. 

- نصب کاسه توالت در ارتفاع حداکثر 46 سانتی‌متر از کف 

- نصب شیرآلات در پشت دیوار یا کنار توالت 

- نصب شیر اهرمی در روشویی و ارتفاع روشویی از کف حداکثر 90 سانتی متر 


بازشوها: 

- حداقل عرض بازشو 90 سانتی متر و زاویه چرخش 90 درجه باشد. بازشوها باید فاقد آستانه باشند. 


ورودی: 

- ورودی‌ها مجهز به چشم الکترونیکی و بصورت اتوماتیک باز و بسته شوند. این ورودیها نباید سریعتر از 3 ثانیه باز شوند. 


مسیر نابینایان: 

- استفاده از کف‌پوش‌های شیاردار که عمق هر شیار 5 میلی‌متر و فاصله بین دو شیار 2 سانتی‌متر باشد و عرض کف‌پوش 40-30 سانتی متر و به رنگ زرد داخل اماکن عمومی تعبیه شود. 


تلفن‌های عمومی 

- سطح آزاد کف یا فضای زمین بایستی حداقل 76×122 سانتی متر باشد. به‌طوری‌که نزدیک شدن به تلفن از روبرو و یا پهلو برای افراد ویلچری به سادگی امکان پذیر باشد. 

- حداکثر ارتفاع تلفن به طرف جلو 122 سانتی متر باشد. 


سطح شیبدار: 

- باید کمترین شیب ممکن در نظر گرفته شود. حداکثر شیب ممکن باید 8% باشد و پهنای هر سطح شیبدار حداقل 92 سانتی متر باشد. در دو طرف سطح شیبدار نرده‌های ایمنی نصب شود. 


خودپردازها: 

- قابل دسترس برای معلولان ویلچری به ارتفاع 80 سانتی متر و مجهز برجسته نگار برای افراد نابینا باشد. 


موضوعات مرتبط

اخبار ،

نظرات مطلب

ارسال نظر

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.